trarazende

  Yöresel Oyunlar

  Ziyaretçi Sayısı

  028366
  Bugün
  Dün
  Bu Hafta
  Geçen Hafta
  Bu Ay
  Geçen Ay
  Bütün Günler
  39
  225
  264
  25735
  4415
  3126
  28366

  Ip Adresin: 54.226.209.201
  2018-11-19 05:33

  Yöresel Oyunlar

  Köy Göçtü Oyunu : Düğünlerde hıdırellez şenliklerinde oynan oyundur.Uzunca bir ipin ucuna sıkılaştırarak sertleştirilmiş ve ağırlaştırılmış bez ya da çul ebe tarafından oyundakilere vurularak oynanan köy meydanı oyunu.

  Köy Göçtü Video 1

  Köy Göçtü Video 2

   

  Sim sim Oyunu : Ateşin çevresinde oynan oyun. Genelde kına gecelerinde oynanır. İnsanlar halka olurlar ve ortada tek veya iki kişi oynar sonra halkadan çıkan kişi veya kişiler ortada oynayan kişi veya kişileri kovalar. Yörelere göre değişiklik gösterir.

  Simsim Video 

   

  Med (Çelik-Çomak) :Bu oyun iki grup arasında oynanır. Gruplar en az ikişer kişiden oluşur. Oyunda biri 30 cm. diğeri ise 70 cm.lik iki sopa bulunur. Düz bir yere çizgi biçiminde küçük bir çukur açılır. Çukurdan 20 adım geride bir çizgi çizilir. Oyunda ebe yoktur. Oyuna ilk önce hangi grubun başlayacağını belirlemek için seçim yapılır. Seçimi kazanan grup oyuna başlamak için hazırdır. Karşı gruptan bir kişi elindeki uzun sopayı önceden açılan çukurun üzerine yatay olarak koyar. Oyuna ilk başlayan kişi önceden çizilen çizgiden elindeki küçük sopayı çukur üzerindeki sopaya atar. Vurur ise oyuna başlar. Elindeki büyük sopa ile küçük sopayı havaya kaldırır ve vurur. Küçük sopanın düştüğü yere kadar oyunu kaybeden gurubun oyuncuları sekerek gider. Oyun bu şekilde devam eder.

  Çelik Çomak Video 1

  Çelik Çomak Video 2

  Çelik Çomak Video 3

  Göde Göde Oyunu : Kurak dönemlerde yağmur yaması için çocukların oynadığı en eski  Türk oyunlarındandır. Yağmur gelini, Bodi bostan, Yağmurcuk, Kepçe dede adıylada değişik isimlerde taşımaktadır. Bu oyun Özbekistanda da ve Orta Asya Türk Devletlerinde Sushatun adıyla oynanmaktadır. Bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte ; çocuklar ellerine aldıkları bir kuklayı, bazı bölgelerde tepsiyi-tepisinin içinde çimen ve kurbağayı , bizim köyümüzde ise sopaya bağlanmış bir kurbağayı kapı apı gezidirirler.Her evde kuklanın üzerine su dökülür ve çocuklara hediye olarak yiyecek birşeyler verilir. Burada kuklaya dökülen su yağmuru ve bolluğu çocuklara verilen yiyecekler ise bereketi sembolize eder. Gezme bittikten sonra çocuklar yiyecekleri hep beraber yerler. Göde göde oyunu Gök Tanrı inancına sahip oldukları döneminden günümüze kadar gelen yağmur dileme oyunudur.

  Göde göde Video

  © 1999 Çorum İli Kargı İlçe Bademce Köyü Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği
  Phizayn
  X

  Bilgi Çalmak mı?

  Ooov! Çok Ayıp! Hazırcılık yok :)